Átirányítás folyamatban...

Elindultak az új szakképesítések


Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) helyét a mindössze 174 alapszakmát tartalmazó Szakmajegyzék váltotta fel. Az alapszakmákat a már csak iskolarendszerű képzés keretében lehet tanulni, így felmerül a kérdés, hogyan tudnak szakmát tanulni azok, akik felnőttként ülnének vissza az iskolapadba.

A TanfolyamOKJ.hu OKJ képzéseket és felnőttképzéseket közvetítő portál összegyűjtötte a legfontosabb információkat.
A szakképzési rendszer változásaként 2 új lehetőség áll mostantól a tanulni vágyó felnőttek előtt:
1. Részszakképesítések
Az egyes szakmák képzési és kimeneti követelményében határozható meg részszakmaként a szakmának olyan önállóan elkülöníthető része, amely legalább egy munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciák megszerzését teszi lehetővé. Részszakma megszerzésére irányuló képzést szakképző intézmény és felnőttképző is indíthat.
A részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány államilag elismert alapfokú végzettséget és szakképesítést tanúsít.
A 2019-ben megjelent kormányrendelet alapján tanfolyami formában 73 részszakképesítést lehet tanulni.
Az új részszakképesítések közt például

építőipari (Zsaluzó, állványozó, Szobafestő, Hő- és hangszigetelő, Gipszkartonszerelő, Gépi vakoló, Falazó kőműves, Égéstermék elvezető szerelő, Csőhálózat-szerelő, Asztalosipari szerelő, Famegmunkáló),
vendéglátóipari (Szakácssegéd, Cukrászsegéd),
élelmiszeripari (Húskészítmény gyártó, Csontozó munkás, Üdítőital-ipari termékkészítő, Sörgyártó, Sütőipari és gyorspékségi munkás, Süteménykészítő, Csokoládétermék gyártó),
mezőgazdasági (Növényházi munkás, Kerti munkás, Parkgondozó, Faiskolai kertész, Aranykalászos gazda, Állatgondozó) és
kereskedelmi (Pénztáros) szakmák is vannak.

2. Szakképesítések
Az Országos Képzési Jegyzéket felváltó Szakmajegyzék mellett megjelentek az úgynevezett szakképesítések is, melyeket szakmai képzések keretében a szakképző intézmények vagy felnőttképzők is megszervezhetnek.
A szakmai képzések, szakképesítések körét a korábbi OKJ-ben szereplő, a Szakmajegyzék szakmái közé be nem került szakképesítések egy része, a korábbi OKJ-ban szerepeltetett egyes szakképesítés-ráépülések, illetve a rövidebb ciklusú és speciális tartalmú képzések alkotják.
2021-től 24 képzési területen indíthatók felnőttek számára átképzési vagy továbbtanulási lehetőségeket kínáló szakmai képzések. Jelenleg összesen 364 jóváhagyott programkövetelménnyel rendelkező szakképesítés található az IKK.hu weboldalán, de az ígéretek szerint folyamatosan bővülni fog a kínálat.
2021 tavaszától már több képzési területen is indítanak a felnőttképzők új szakképesítéseket, például szépségápolás (Sminkes és szempillaépítő), sportok (Személyi edző, Sportoktató, Fitness Instruktor) vagy informatika (Junior Java Backend fejlesztő, Számítógépes adatrögzítő, Multimédia-alkalmazásfejlesztő, Junior rendszerüzemeltető).
Vizsgáztatás
Fontos újdonság, hogy a felnőttképzésben el fog válni az oktatás és a vizsgáztatás. Míg jelenleg az iskolák is megszervezhetik a vizsgákat, és a tanulók a megszokott környezetükben adhatnak számot a tudásukról, az új rendszerben a felnőttképzők csak tanúsítványt állíthatnak ki, a szakképesítést igazoló bizonyítványhoz akkreditált vizsgaközpontban kell majd vizsgázni. A képesítő vizsga sikeres teljesítése esetén a tanulók államilag elismert, szakképesítést tanúsító képesítő bizonyítványt szereznek.
Párhuzamosan futó két rendszer
Bár december végén elindultak az utolsó OKJ képzések, néhány képzésre a szabad helyek erejéig még be lehet csatlakozni. A kínálat napról napra szűkül, sok képzésre már egyáltalán nem lehet jelentkezni. A még elérhető képzésekre már csak becsatlakozni lehet, új OKJ-s csoportok nem fognak indulni.




http://www.amdala.hu/elindultak-az-uj-szakkepesitesek/